1)    Важливо звернутися до фірми виробника сходів на стадії проектування будинку. На цьому етапі спеціалісти повинні порекомендувати необхідні пройоми для сходів.

2)    Потрібно визначитися з конструкцію сходів. Буде то гвинтова, маршова, на бельцях чи модульна. Маршева дуже зручна, але для неї потрібно багато місця. Гвинтова красива, економна в плані простору, але незручна при підйомі чи спуску по сходинках. Сходи на бельцях і естетичні і зручні, потребують спеціального кріплення в стіну. Модульні сходи дають можливість вирішити питання обмеженого простору, зручності, легкості. Вибір можна зробити, ознайомившись з описом типів сходів, який є у одному із розділів нашого сайту.

3)   Потрібно враховувати сходові пройоми. Кожний пройом – це індивідуальне рішення, він залежить від конструкції і конфігурації сходів. Інженери радять наступні параметри, але потрібно пам’ятати, що це сугубо індивідуальні критерії, і в кожному приміщенні повинен бути всій підхід: якщо марш прямий то пройом повинен бути 1200 на 3800 мм; якщо конфігурація L – образна, то розмір пройому рівний 3200 на 1400мм; для U- них сходів рекомендує мий пройом 2000 на 2500мм; основні гвинтові сходи можуть мати пройом рівний 1900 на 1900 (d160 – 180см); а допоміжні сходи – 1500 на 1500 (d140см).

4)   Сходи повинні бути зручні. Найбільш зручні і безпечні сходи – це маршеві екземпляри з площадками. На другому місці – сходи на бельцях, модульні і марші із забіжними сходинками. На третьому – гвинтові сходи.

5)   Один із важливих пунктів – це безпечність сходів. Повинно бути визначене співвідношення ширини сходинки і висоти підйому. Чим менша довжина кроку і чим вище сходинка, тим крутішими стають сходи. З ціллю безпеки дітей, розмір між балясинами або стійками перил повинен бути не більше 15см.

6)    Якщо сходи не проходять між двох стін, то обов’язково повинно бути огородження. Висота огородження повинна бути на більше як 950 мм.

7)    Ще один пункт безпеки – це несуча здатність сходів. Тобто сходи повинні витримувати для громадських будівель – не менше 400 кг на 1м2, а для житлових цей параметр рівний 300 кг на 1м2.

8)    Кут нахилу не повинен бути більше 450. Найбільш оптимальний варіант сходів – це 35-400. Ширина маршів повинна бути не менше 800 мм, краще щоб вона була від 900 до 1200 мм.

9)    Рекомендується розбивати підйом на декілька частин для відпочинку. Важливий також матеріал з якого зроблені сходинки і вся конструкція в цілому. Він повинен бути негорючим. Для цього дерево обробляють спеціальними засобами.

10)   Сходи завжди конструюються під конкретний дім, враховуючи усі його особливості. Висота підйому рекомендується від 150 до 190 мм, а ширина сходинок – від 250 до 300 мм.

 

Корисні поради

а) кут нахилу стаціонарних сходів не повинен бути  більше 450, бо вони будуть досить круті. Це правило не впливає на гвинтові сходи;

б) вибирайте зручні широкі сходинки. Якщо вони виготовлені із слизьким покриттям (метал, камінь, плитка), то необхідно зробити зверху накладку із матеріалів з підвищеним коефіцієнтом тертя (дерево, гума, килимове покриття, спеціальна шороховата плитка);

в) розміщення і розмір площадок між сходовими маршами повинен відповідати росту дорослої людини;

г) прохід до сходового маршу повинен бути вільним, тому неможна розташовувати сходи так, щоб в цьому проміжку розташовувалися конструктивні елементи будівлі, або предмети меблів.