Основні типи сходів складаються із маршів і площадок. Сходові площадки розміщуються на рівні поверху (називаються поверхові), а розміщені між поверхами – проміжні, або міжповерхові.

Проміжні площадки встановлюються для зручності ходьби по великій кількості сходинок (більше 15-18), а також для зручності в ходьбі по поворотним сходам, в яких проміжні площадки встановлюються в місцях повороту.

Сходовий марш в складеному вигляді найчастіше складається із сходинок і нахилених балок, які їх підтримують. Важливу роль у функціонуванні роль відіграють сходинки. Крім сходинок можуть опиратися на вертикальні елементи, так звані під сходинки, які не тільки є додатковою опорою для сходинок, але і естетичним елементом сходів. Сходинки без під сходинок називаються відкритими, а з під сходинками – закритими.Схема сходів_0001

В залежності від форми сходинки можуть бути прямі, прямі скошені, забіжні і у формі дуги. Їх кількість в марші повинна бути не менше три і не більше 18. Ці числа визначені в процесі довгого вивчення біомеханіки ходьби і втрат енергії людини в залежності від ухилу і загального числа сходинок на всій конструкції сходів.Сходинка_0001

Існує декілька формул визначення оптимальних параметрів сходів, вони використовуються під час розрахунку: в основі формули покладена довжина кроку, яка може коливатися від 570 до 640 мм. Згідно цих параметрів отримують зручні і безпечні сходи.

По способу кріплення сходинок до основи розрізняють сходи на косоурах і тятивах, на бельцях (безкосоурні, консольні, висячі), модульні, на висячій колоні, монолітні.

Косоури – балки, які підтримують сходинки тільки знизу, тятиви – підтримують сходинки і знизу і збоку в той самий час.

Бельця – це спеціальні металеві балки, вмонтовані в стіну, на яких кріпляться сходинки.

В конструкції гвинтових сходів несучим елементом являється стійка з консольними сходинками.

З метою забезпечення безпеки на сходах повинні бути перила. Вони можуть бути виконані із дерева, металу, армованого скла, пластику, композитних матеріалів і т.д., а також із комбінації різних матеріалів.

Популярними сьогодні являються ковані огородження, виконані методом холодної чи гарячої ковки. Вони можуть виконуватися по ескізах замовника і являються собою художні вироби. При встановленні перил слід враховувати навантаження на огородження і відстань між балясинами.