Тип сходів і місце їх розташування визначається із призначення будівлі в якій вони будуть установленні.

При проектуванні сходів, як правило приймають до уваги наступні вимоги:

-         якого типу руху повинні бути сходи, при цьому будучи безпечними і зручними;

-         яка різниця між рівнями;

-         якого розміру і якої форми простір де будуть розміщуватися сходи.

-         яка будівельна технологія використовується в даних умовах.

-         де і в якій степені сходові конструкції можуть мати підпори.

-         мають враховуватися навантаження які сходи будуть сприймати в процесі експлуатації.

-         Яким естетичним вимогам мають відповідати сходи в залежності від своїх функцій і оточуючого інтер’єру  чи екстер’єру.

Вибравши тип сходів, визначають її параметри, а саме: кількість маршів, корисну ширину, довжину горизонтального закладання маршів, кількість і довжину сходових площадок.Внутрышні сходи_0001

Для архітектора саме собою розуміється що проектування сходів повинно відбуватися на стадії проектування всього будинку. На практиці ситуація є іншою, архітектор умовно розраховує сходи і позначає їх символ розміщення на плані.

Дизайнери і будівельники, які працюють в дворівневих квартирах, індивідуальних будинках чи офісах, часто стикаються з одною і тою ж проблемою. Замовник згадує про те, які будуть сходи лише в період облицювальних робіт, коли загальні будівельні роботи уже закінчені. Адже саме сходи є КОНСТРУКТИВНИМ ЕЛЕМЕНТОМ будинку. І зазвичай на стадії проектування всіх частин будівлі в цілому можна грамотно вирішити планувальні завдання, а також визначити способи закріплення сходів до несучих конструкцій, розрахувавши розміри і місце розміщення пройомів міжповерхових перекриттів, при цьому врахувати вимоги нормативних документів по ширині маршів і площадок, кількості сходинок в марші і т.д., а також забезпечити зручність використання сходів.

 

Безпека

Сходи – це зона підвищеного ризику, тому при проектуванні особливу увагу слід приділити крутизні або ухилу сходів, огородженню, освітленню, розміщенню площадок, розмірам сходових пройомів.

Допустимий ухил сходових маршів визначається виходячи із нормативних документів і ергономічних вимог. При цьому ухил повинен бути постійною величиною і не може змінюватися на протяжності середньої лінії сходового маршу. Висота кожної сходинки повинна бути строго однаковою, адже неоднакова висота кожної сходинки являється причиною травм, які отримані на сходах.Діаграма кутів_0001

Огородження повинні витримувати  бокові навантаження порядку 100кг. Щоб дорослий чоловік міг на них вільно опиратися. Розмір між вертикальними стійками повинен бути не менше 150мм, якщо в домі є діти не менше 120мм.

Якщо в домі є маленькі діти, то краще зробити сходи із під сходинкою, бо зазвичай висота сходинки не менше 15-17см і дитина може отримати травму потрапивши між них.

Особливу увагу треба приділяти освітленню сходів. Виключателі повинні бути легко доступні. Особливо добре повинні бути освітлені перші і остання сходинки, бо більшість травм виникає через зіскользання ноги саме з краю сходинки.

При розрахунку потрібно враховувати висоту між сходинками і стелею (краєм перекриття балок і т.д.). Для забезпечення зручності руху вона повинна бути не менше 2м. Цей периметр і визначає розмір сходового пройому.

Безпека сходів також залежить від матеріалу із яких зроблені сходинки. Якщо матеріал слизький (полірований камінь, плитка), то потрібно використати килимове покриття, яке закріплюється до сходинок. Воно не тільки перешкодить скользінню, але і захищає покриття сходинки і продовжують термін служби сходів.